Finalists have officially been announced for the 2021 Plumbing & Gas Industry Awards and are listed below:


Individual Awards


Andrea Vogler Women in Business Award

Finalists:

Steph Hannant, YesFire

Madonna Hodge, O’Brien Electrical & Plumbing Coopers Plains


Department of Energy and Public Works Tradesperson of the Year

Finalists:

Ben Hughes, Hughes Plumbing Contractors

Daniel Schieder, Hughes Plumbing Contractors

Luke Wren, Wren Plumbing


RWC Businessperson of the Year

Finalists:

Ben Hughes, Hughes Plumbing Contractors

Corey Stevens, AC Plumbing QLD

Daniel Weuffen, iPlumb Solutions Plumbing & Maintenance


Zip Water Industry Leadership Award

Finalist and winner details to be announced on the night at the Awards dinner


Company and Project Awards


AHSCA Hydraulic Consultant Design of the Year

Finalists:

Chilton Woodward & Associates, Luminare Gasworks

MRP Hydraulic & Fire Services Consultants Pty Ltd, Ipswich Civic Centre Precinct


BUSSQ Service Excellence Award

Finalists:

AC Plumbing QLD

Gold Coast Plumbing Company

Watson’s Plumbing and Gas


Domestic and Residential Technical Award

Finalists:

LPW Plumbing & Gas Solutions, Hawthorne new dwelling

Mannix Plumbing Service Pty Ltd, Alderley house raise, extension and renovation


Elgas Gas Project of the Year

Finalists:

James Giles Plumbing, Kilcoy Global Foods – Waste to cogeneration project

Origin Energy, Australian Professional Galvanisers – Galvanising Kettle Upgrade


QLeave Commercial and Industrial Technical Award

Finalists:

Accuplumb, Spicer Eco Camps

CC P & D Pty Ltd, STARS (Specialist Treatment and Rehabilitation Services) Hospital Facility


Apprentice Awards


AITC School Based Apprentice of the Year

Finalists:

Jayden Cobb, LFF Plumbing and Gas

Dylan Hill, Paradise Plumbing and Gas

Charlie Illes, Cargo Plumbing QLD Pty Ltd

Jarrod Pienaar, Up A Creek Plumbing


Second Year Apprentice of the Year

Finalists:

Mickael Abi-Fares, Franklin Plumbing and Gas

Talea Dickerson, Plumbing Apprentices Queensland

Bailey Hodges, Cahill Plumbing & Gas Pty Ltd

Sam Hodges, Plumbnorth Pty Ltd


Plumbers Union Queensland Third Year Apprentice of the Year (EBA)

Finalist and winner details to be announced on the night at the Awards dinner


MPAQ Third Year Apprentice of the Year (Non-EBA)

Finalists:

Drew Hughes, D and P Plumbing

Joshua Lewis, Stimson Plumbing & Building Maintenance

Brendan McCauley, Rormac Pty Ltd


The Service Trades College Fourth Year Apprentice of the Year

Finalists:

Lachlan Baker, Blines Plumbing and Roofing

William Cross, Slade Brothers Plumbing

Troy Michell, Rivercity Maintenance Service Pty Ltd

Harly Morton, Beavis & Bartels Pty Ltd


Construction Skills Queensland Merv Harris Memorial Bursary Award

Finalists:

Mickael Abi-Fares, Franklin Plumbing and Gas

Talea Dickerson, Plumbing Apprentices Queensland

Jack Hardie, Prime Plumbing


Reece Queensland Apprentice of the Year

Finalists announced on the night at the Awards dinner

1

Submit a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Leave comment

There are 1 comments

  1. Anne Mole says: July 27, 2021 at 11:56 am

    Congratulations Watsons Plumbing you deserve to be a finalist. All the best from us Jimmy and Annie Mole